Porter Faculty Fellows

Faculty Fellows at Porter College

Porter College Fellows are dedicated artists, teachers, and scholars drawn from every field of study at the University.

PROVOST

SEAN KEILEN, Literature

FELLOWS

ELLIOT W. ANDERSON, Art

LARRY ANDREWS, Film and Digital Media

MANUEL ARES JR., Molecular, Cell, and Developmental Biology

JEFF ARNETT, Core Course, Emeritus

DORIS B. ASH, Education

NORIKO ASO,  History

CHARLES ATKINSON, Writing, Emeritus

ERIK BACHMAN, Core Course

BRANDIN S. BARON-NUSBAUM, Theater Arts

AMY C. BEAL, Music

TANDY BEAL, Theater Arts

MARTIN BERGER, History of Art and Visual Culture

ROBERTO A. BOGOMOLNI, Chemistry and Biochemistry

JOYCE BRODSKY, Art, Emerita

GEORGE S. BROWN, Physics, Emeritus

LINDA C. BURMAN-HALL, Music

ELISABETH CAMERON, History of Art and Visual Culture

BENJAMIN L. CARSON, Music

GERALD CASEL, Theater Arts

MICHAEL CHEMERS, Theater Arts

CHRISTOPHER CHEN,  Literature

ALAN CHRISTY,  History

ROBERT S. COE, Earth and Planetary Sciences

DAVID H. COPE, Music

WILLIAM D. COULTER, Music

E. G. CRICHTON, Art, Emerita

DAVID CUTHBERT, Theater Arts

SHARON DANIEL, Film and Digital Media

SAMIT DASGUPTA, Mathematics

CAROLYN S. DEAN, History of Art and Visual Culture

SHERWOOD DUDLEY, Music, Emeritus

KATE EDMUNDS, Theater Arts

HARLAND W. EPPS, Astronomy and Astrophysics

MARIA EVANGELATOU, History of Art and Visual Culture

MARIA V. EZEROVA, Music

VALERIE FIDDMONT, Lecturer

M. KATHLEEN FOLEY, Theater Arts

DOYLE FOREMAN, Art, Emeritus

JEAN FOX TREE, Psycholinguistics

GREGORY FRITSCH, Theater Arts

PATTY GALLAGHER, Theater Arts

FRANK GALUSZKA, Art, Emeritus

ROBERT GIGES, Core Course

JENNIFER A. GONZALEZ, History of Art and Visual Culture

IRENE GUSTAFSON, Film and Digital Media

MELISSA GWYN, Art

NICOL HAMMOND, Music

SUSAN HARDING,  Anthropology

JOHN HAY, History of Art and Visual Culture, Emeritus

IRENE HERRMANN, Music

KARLTON E. HESTER, Music

DEE HIBBERT-JONES, Arts

ELI E. HOLLANDER, Film and Digital Media, Emeritus

JENNIFER HORNE, Film and Digital Media

EDWARD F. HOUGHTON, Music, Emeritus

DONNA HUNTER, History of Art and Visual Culture

NORIA JABLONSKI, Core Course and Writing Program

KIMBERLY JANNARONE, Theater Arts

ARNAV JHALA, Computer Engineering

DAVID EVAN JONES, Music

JONATHAN KAHANA, Film and Digital Media

STACY KAMEHIRO, History of Art and Visual Culture

HI KYUNG KIM, Music

L. S. KIM, Film and Digital Media

SRI KURNIAWAN,  Computer Engineering

INGRID LARIVIERE, Core Course and Writing Program

KIMBERLY LAU, Literature

THORNE LAY, Earth and Planetary Sciences

JIMIN LEE, Art

ANATOLE LEIKIN, Music

PETER LIMBRICK, Film and Digital Media

NORMAN LOCKS, Art

CHARLES (CHIP) L. LORD, Film and Digital Media, Emeritus

IRENE LUSZTIG, Film and Digital Media

BORETH LY, History of Art and Visual Culture

PAVEL MACHOTKA, Psychology, Emeritus

PATRICE MAGINNIS, Music

LAURA E. MARTIN, Core Course

MARCO MARTINEZ-GALARCE, Core Course

ENRIQUE MARTINEZ-LEAL, Art

DOMINIC W. MASSARO, Psychology

SAMANTHA MATHERNE, Humanities

WILLIAM G. MATHEWS, Astronomy and Astrophysics, Emeritus

JENNIE L. McDADE, Art, Emerita

CHARLES E. McDOWELL, Computer Science

TANYA MERCHANT, Music

LETA E. MILLER, Music

MARGARET MORSE, Film and Digital Media, Emerita

SORAYA MURRAY, Film and Digital Media

ALBERT NARATHHistory of Art and Visual Culture 

PAUL NAUERT, Music

DARD NEUMAN, Music

NICOLE A. PAIEMENT, Music

LAURIE PALMER, Art

JENNIFER A. PARKER, Art

KENNETH PEDROTTI, Electrical Engineering

MICAH PERKS,  Literature

LARRY POLANSKY, Music

RICK PRELINGER,  Film and Digital Media

B. RUBY RICH, Community Studies

ELAINE YOKOYAMA ROOS, Theater Arts, Emerita

NORVID J. ROOS, Theater Arts, Emeritus

SUSANA RUIZ, Film and Digital Media 

WARREN SACK, Film and Digital Media

HEATHER SHEARER, Writing Program

SHELLEY STAMP, Film and Digital Media

AUDREY E. STANLEY, Theater Arts, Emerita

BRIAN J. STAUFENBIEL, Music

ELIZABETH STEPHENS, Art

UNDANG SUMARNA, Music

DAVID SWANGER, Education and Creative Writing, Emeritus

JOHN W. TAMKUN, Molecular, Cell, and Developmental Biology

JENNIFER TAYLOR, Film and Digital Media

OTHMAR T. TOBISCH, Earth and Planetary Sciences, Emeritus

ANDREY TODOROV, Mathematics

ALLEN VAN GELDER, Computer Science

GUSTAVO VAZQUEZ, Film and Digital Media

MARILYN WALKER, Computer Science

YIMAN WANG, Film and Digital Media

EDWARD WARBURTON, Theater Arts

NOAH WARDRIP-FRUIN, Computer Science

LEWIS WATTS, Art, Emeritus

C. GORDON WELLS, Education

LINDA WERNER, Computer Science

JAMES WHITEHEAD, Computer Science

PAUL WHITWORTH, Theater Arts

QUENTIN C. WILLIAMS, Earth and Planetary Sciences

ROB WILSON, Literature

RONALDO WILSON, Literature

DONALD WITTMAN, Social Sciences

DAVID YAGER, Art, Emeritus

KAREN YAMASHITA, Literature

GARY YOUNG, Literature and Cowell Press